Hintaoppaan riippumattomat asiantuntijat testaavat ja suosittelevat tuotteita, jotta voit tehdä parempia ostopäätöksiä.
Asiantuntijan arvio:
Arvostelu eri tarpeisiin
Arvioimme tuotteen sen mukaan, mikä on sinulle tärkeää ostopäätöstä tehdessä.
Langaton, HE-kytkimet ja laatu ⭐
Keychron K2 HE on poikkeuksellisen kestävä näppäimistö, joka vakuuttaa laadukkaalla rakenteellaan ja mahdollisuudella vaihtaa tarvittaessa vialliset kytkimet. Vaikka ohjelmisto ei ole täydellinen, sen avoin lähdekoodi antaa taitavammille käyttäjille tilaisuuden muokata ja kehittää sitä omiin tarpeisiin.
Lisäksi K2 HE erottuu edukseen tyylikkäällä puupintaisella sivupaneelillaan, hall effect -kytkimillään ja langattomalla yhteydellään.
Kun laitteisto on näin tukeva ja käyttökokemus positiivinen, tuntuu että K2 HE on hyvä ja pitkäaikainen sijoitus. Hintakin on kohtuullinen. Ainoa selkeä puute on parempi ohjelmisto, jolla voisi säätää kaikki ominaisuudet – kuten RGB-valaistuksen, makrot, säädettävät aktivoitumispisteet sekä erikoistoiminnot Rapid Trigger ja Snap Action.
Hankala ohjelmisto 🫤
Selainpohjainen ja avoimen lähdekoodin ohjelmisto kuulostaa lupaavalta, mutta sellaisenaan se ei palvele suurinta osaa käyttäjistä. Ohjelmassa on useita puutteita, ja vaikka teknisesti osaavat voivat rakentaa siitä oman versionsa, suurin osa ei tule tekemään niin.
Kuluttajan näkökulmasta ongelmia on useita. Esimerkiksi ohjelmisto pyytää yhdistämään laitteen kaapelilla tai 2,4 GHz -yhteydellä, mutta todellisuudessa vain kaapeli toimii.
Kun näppäimistö on lopulta yhdistetty, itse ohjelmiston päivittäminen on kömpelöä. Se vaatii erillisen ohjelman lataamista ja sen käynnistämistä järjestelmänvalvojana, jotta kaikki toimisi. Käyttäjäkokemus ei siis ole kovin vakuuttava.
Onneksi ohjelmiston parantaminen on mahdollista, ja jopa vasemmassa alakulmassa mainitaan, että kyseessä on vielä betaversio.


Näppäimistöt
Keychron K2 HE SE Wireless Tri-Mode Hot Swap QMK Gateron 2.0 Purple Magnetic Switch (Nordic)
alkaen 189,00 €
Kenelle tuote sopii parhaiten?
Keychron K2 HE on monipuolinen langaton hall effect -näppäimistö, jossa yhdistyvät laadukas rakenne ja pitkäikäiset kytkimet. Se sopii erityisesti sinulle, joka olet harkinnut siirtymistä hall effect -näppäimistöön ja haluat sen lisäksi langattoman ratkaisun. Jos arvostat näppäimistön tuntumaa ja jämäkkää rakennetta, uskon että K2 HE on erinomainen valinta. Tämä voi olla yksi parhaista testaamistani näppäimistöistä tässä kategoriassa.
Kuulutko niihin, jotka tekevät asetukset kerran eikä ohjelmistoa sen jälkeen juuri kosketa? Siinä tapauksessa tuskin häiritsee, että ohjelmisto toimii vain langallisessa tilassa ja on hieman kömpelö käyttää. Kokonaisuutena on vaikea keksiä syitä, miksi tätä näppäimistöä ei kannattaisi hankkia.
Hyvä hinta-laatusuhde
Tri-mode (langallinen, 2,4 GHz, Bluetooth)
Erittäin kestävä + vaihdettavat kytkimet
Jämäkkä rakenne
Tyylikkäät puupintaiset sivupaneelit
Puutteellinen ohjelmisto
Voi tuntua melko korkealta (40,7 mm takareunasta)
Puuyksityiskohdat ja laadukas rakenne
Näppäimistön puupintaiset sivupaneelit ovat yksityiskohta, josta pidän erityisen paljon. Ne luovat laadukkaan ensivaikutelman heti alusta alkaen.
Itse rakenne on vaikuttavan tukeva – selvästi parempi kuin monissa kilpailevissa malleissa – eikä tunnu, että mistään olisi tingitty. Näppäimistö on niin jämäkkä, ettei sitä saa väännettyä tai notkumaan.
Myös kytkimet ja näppäinhatut tuntuvat poikkeuksellisen tukevilta ilman pienintäkään horjumista. Paino ja vahvat kumijalat pitävät näppäimistön paikallaan, ja jos sitä haluaa siirtää pöydällä, se onnistuu vain nostamalla – pelkkä työntäminen ei riitä.
Selainpohjainen ohjelmisto – parantamisen varaa löytyy
Keychron kertoi avoimesti, että K2 HE:n ohjelmisto on selainpohjainen ja avoimen lähdekoodin (open source). Kehittäjän korvaan tämä kuulostaa houkuttelevalta, mutta innostus vaihtui nopeasti pettymykseen. Ohjelmisto ei tunnu valmiilta, ja alakulmassa lukee selvästi, että kyse on betaversiosta.
Ensimmäinen vaihe, näppäimistön yhdistäminen ohjelmistoon, on tehtävä joka kerta ohjelmaa avattaessa. Se on nopeaa mutta tuntuu vanhanaikaiselta. Lisäksi ohjelmisto ei tunnista näppäimistöä, ellei se ole kytketty kaapelilla.
Myös ohjelmiston päivittäminen on hankalaa: ajuri täytyy ladata erikseen, ja ohjelma on käynnistettävä järjestelmänvalvojana. Kokemus voi tuntua monista turhan työläältä.
Yhteydet
K2 HE tukee USB-C:tä, 2,4 GHz -yhteyttä ja Bluetoothia. Näppäimistössä on sekä Windows/Android- että Mac/iOS-tila, ja sekä yhteystyyppi että näppäinten mappaukset valitaan vasemmassa reunassa olevilla liukukytkimillä. Yhdellä näppäimistöllä voi hallita jopa kolmea laitetta ja vaihtaa niiden välillä helposti.
Raportointitaajuus on 1000 Hz (1 ms), mikä on vakiotasoa ja yleensä tuttu erityisesti langallisista näppäimistöistä. Sama taajuus pätee sekä 2,4 GHz:ään että langalliseen käyttöön.
Langattomasti hall effect -kytkimillä
Useimmat hall effect -kytkimillä varustetut näppäimistöt ovat olleet langallisia, joten K2 HE erottuu edukseen tarjoamalla langattomuuden yhdistettynä magneettisiin kytkimiin. Aktivoitumispisteen voi säätää välille 0,2–3,8 mm 0,1 mm tarkkuudella. Lisäksi kytkimet kestävät noin 150 miljoonaa painallusta.
Mallia myydään vain Keychronin Gateron Double-Rail Magnetic -kytkimillä. Ne tarjoavat miellyttävän lineaarisen käyttökokemuksen sekä kirjoittamiseen että pelaamiseen. Aktivoitumisvoima on 40 g, mikä tuntuu sopivalta molempiin käyttötarkoituksiin ilman rasittavaa painamisen tunnetta.
Kytkimiin sisältyy myös lisäominaisuuksia, kuten Rapid Trigger, jossa näppäin aktivoituu ja vapautuu liikkeen mukaan ilman kiinteää laukaisupistettä. Tämä on erityisen hyödyllistä FPS-peleissä, joissa jokainen millisekunti on tärkeä. Kun esimerkiksi liikut W:llä eteenpäin, riittää että alat päästää näppäintä ylös – ja peli rekisteröi sen vapautettuna, vaikka kytkin olisi vielä puolivälissä. Sama toimii myös päinvastoin, kun haluat liikkua uudelleen eteenpäin pysähtymisen jälkeen.
Toinen hyödyllinen ominaisuus on Last keystroke prioritization. Jos esimerkiksi pidät W:tä pohjassa ja painat D:tä, peli priorisoi D:n, jolloin hahmosi kääntyy heti oikealle ilman viivettä.
Kokonaisuus
Ensikosketus K2 HE:hen oli erittäin positiivinen – paketin avaamisesta lähtien näppäimistö tuntui laadukkaalta ja vakaalta. Käytössä tunne vain vahvistui: kyseessä on erinomainen laite.
Pettymys tuli vastaan ohjelmiston kohdalla. Kun halusin säätää valaistusta ja aktivoitumispisteitä, selainpohjainen ohjelmisto tuntui kömpelöltä ja rajoittavalta. Harmi, sillä laitteistona K2 HE on todella onnistunut ja monipuolinen näppäimistö.
Positiivista kuitenkin on, että ohjelmiston parantaminen on huomattavasti helpompaa kuin laitteiston korjaaminen. Jos Keychron julkaisee pian valmiimman version ohjelmistosta, tämä näppäimistö voi nousta todelliseksi huippumalliksi.
Tekniset tiedot
Pituus
320,5mm
Leveys
126,7mm
Etukorkeus
30,1mm (näppäinhatuilla)
Takakorkeus
40,7mm (näppäinhatuilla)
Paino
Noin 965g
Näppäinhatut
OSA Double-shot keycaps, ei läpikuultavia
Runko
Alumiinia ja puuta
Stabilointi
Screw-in PCB stabilizer
Kytkimet
Gateron double-rail magnetic switch
MCU
ARM Cortex-M4 32-bit STM32F402RC (256KB Flash)
Kulmat
5° / 9.34° / 12.43°
Aktivoitumispiste
säädettävä 0,2–3,8 mm (0,1 mm tarkkuudella)
Yhteys
2.4 GHz / Bluetooth 5.2 / USB-C (langallinen)
Akku
4000 mAh, jopa 110 tuntia
N-Key Rollover (NKRO)
Kyllä
Hot-swappable
Kyllä, yhteensopiva Gateron Double-Rail Magnetic -kytkimien kanssa
Raportointitaajuus
1000 Hz (langallinen ja 2,4 GHz) / 90 Hz (Bluetooth 5.2)
Kokoluokka
75%
Tietoa näppäimistöt tuotteista valmistajalta Keychron
parissa, mutta myös monien tavallisten käyttäjien keskuudessa. Valikoimasta löytyy sekä mekaanisia että optisia näppäimistöjä, kuten K2 HE, joka on analoginen malli magneettisilla kytkimillä.
Brändi on tunnettu suorituskyvystään, designistaan ja erottuvasta ulkonäöstään. Vaikka yritys on perustettu vasta vuonna 2017, se on jo löytänyt uskollisen yleisön. Keychron syntyi turhautumisesta siihen, ettei Macille ollut saatavilla mekaanisia näppäimistöjä – ja nykyään K2 HE toimitetaan sekä Mac- että Windows-näppäimillä.
Tämä arvostelu on julkaistu alunperin ruotsiksi Hintaoppaan Ruotsin sivuilla. Testin on suorittanut riippumaton asiantuntija. Tuotteen valmistaja on maksanut ainoastaan arvostelun käännöskuluista muille markkinoille.
Olen 27-vuotias kaveri, joka on ollut todellinen laitenörtti jo teini-iästä lähtien – erityisesti tietokoneiden osalta. Vertailen tuotteita, katson testejä ja esittelyjä erilaisista laitteista ja uutuuksista. Rakastan nähdä, miltä teknologia ja puhdas insinööritaito näyttävät ja miten ne toimivat sisältäpäin, ja saatan käyttää aivan liikaa aikaa yksityiskohtien selvittämiseen – jotta sinun ei tarvitse. Olen työskennellyt järjestelmäkehittäjänä noin kolmen vuoden ajan. Sen myötä kiinnostukseni on laajentunut myös erilaisiin ohjelmistoihin, IT-järjestelmiin sekä web-kehitykseen.